ProInterior

Dla Twego wnętrza

ProInterior | Projektowanie i aranżacja wnętrz

Kuchnia 4m² z suwanymi drzwiami

Kuchnia z suwanymi drzwiami Kuchnia z suwanymi drzwiami
W czteropokojowym miekszkaniu o powierzchni 80m² kuchnię zaplanowano jako aneks pokoju dziennego. Wejście do mieszkania znajduje się w rogu i w oryginalnym układzie ścian w mieszkaniu istniał długi, nieustawny korytarz. W ramach mojego projektu zmieniłam część dzienną mieszkania - pokój dzienny powiększyłam o fragment korytarza nadając mu oryginalny kształt. Aneks kuchenny, a także przejście do sypialni można zamykać dużymi suwanymi, łukowymi drzwiami. Prawe skrzydło drzwi chowa się w zbudowanej po łuku ściance łazienki, którą powiększono rezygnując z osobnego WC. Lewe skrzydło drzwi przesuwa się na sąsiadujący z kuchnią regał. Suwane, łukowe drzwi można wykonać z płyty akrylowej osadzonej w odpowiednich profilach. Istniejące na rynku tego typu płyty moża ciąć, giąć na zimno lub gorąco, oraz sklejać, dostępna jest także gama kolorów oraz płyty półprzezroczyste. W projekcie przewidziałam półprzezroczyste wypełnienie drzwi, dzięki czemu zamknięta kuchnia jest częściowo widoczna a wnętrze wydaje się przestronniejsze i ciekwasze. Drzwi o takiej konstrukcji pasują do wnętrz urządzonych nowoczesnymi meblami, np. w intensywnych kolorach.
Kuchnia z suwanymi drzwiami Kuchnia z suwanymi drzwiami
Boczną ścianę kuchni zbudowano z luksferów. Dzięki temu światło z okna kuchennego będzie w większym stopniu docierać równiez do pokoju. Gdy drzwi do kuchni są zamknięte, odsłonięty jest regał po lewej stroni kuchni. Gdy kuchnia jest otwarta, lewe skrzydło drzwi zasłania regał, zaś prawe, chowane w ściance łazienki, można przesunąć tak, że zamknie korytarz do sypialni, bądź pozostawić korytarz otwarty.

Wizualizację do projektu wykonał Marek Panowski

Kuchnia w salonie

Kuchnia w salonie

Kuchnia pokazana na rysunkach obok jest częścią mieszkania o powierzchni 80m², zamieszkiwanego przez dwie dorosłe osoby z nastoletnim dzieckiem. Pierwszy rysunek ukazuje początkowe rozwiązanie, proponowane przez developera. Gospodarze mieszkania mieli często spotykany dylemat: czy łączyć kuchnię z pokokojem dziennym, czy też dzielić, jeśli łączyć - jak i w jakim stopniu. W fazie tworzenia koncepcji zaproponowałam dwa rozwiązania: wyspę i wieżę.

Kuchnia wyspa

Wyspa: Wariant z wyspą oferuje pełne otwarcie oraz połączenie kuchni z salonem, dzięki czemu uzyskuje się dużą przestrzeń. W środkowej części pomieszczenia znajduje się wyspa z płytą kuchenną i blatem, pod którym mieszczą się szafki kuchenne. Przy blacie stoi wysuwany stół, który można rozłożyć i ustawić niezależnie, np. dla gości. Ściana na wprost wyspy jest w całości zabudowana szafkami kuchennymi, mieszczącymi również wbudowaną lodówkę i piekarnik. Szafki po środku tej ściany sa niskie i płytkie, zaś nad nimi, na ścianie, znajduje się wolne miejsce na duże zdjęcie-tapetę z ciekwaym motywem lub widokiem. To nietypowe rozwiązanie sprawia, że kuchnia traci swój zwykły charakter i staje się integralną częścią salonu. Zlewozmywak umieszczony jest z boku, we wnęce z płyty gipsowo-kartonowej, o ściankach od podłogi do sufitu, dzięki czemu jest mniej widoczny. W części wypoczynkowej znajduje się duża kanapa narożna a pod oknem telewizor na szafce, mieszczącej również inny sprzęt RTV. Za kanapą znajduje się niska scianka z podświetleniem, oddzielająca część wypoczynkową od przedpokoju.

Kuchnia wieża

Wieża: W tym wariancie kuchnia jest oddzielona od salonu i przedpokoju ścianką-wieżą z wnękami i schowkami, pełniącą rolę wielofunkcyjnego mebla. Wokół wieży zaprojektowałam sufit podwieszany z lampkami. Ich światło nadaje pomieszczeniu ciekawy klimat a przy wyłączonym oświetleniu w kuchni, eksponując wieżę sprawia, że część kuchenna jest mniej widoczna, "schowana w cieniu". Od strony części wypoczynkowej wieża zawiera wnękę na sprzęt RTV i płyty. Od strony kuchni, w dużej wnęce wieża mieści lodówkę, piekarnik i szafkę. Od strony aneksu jadalnego wieża ma wnękę, w którą jest częściowo wsunięty stół dla trzech osób, powyżej wieża zawiera szafki na podręczne rzeczy kuchenne (talerze, kubki, itp.). Przy takim ustawieniu, na co dzień stół zajmuje mniej miejsca. Stół jest rozkładany, toteż w razie potrzeby, np. wizyty gości, część wypoczynkową można zorganizować jako jadalnię. Od strony wejścia do mieszkania, oznaczonego strzałką, wieża zawiera szafki na klucze i inne tego typu przybory.